See ploki on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "block"
},
"expansion": "Swedish block",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish block.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ploki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ploki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ploki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ploki",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "plok",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Nautical",
"orig": "fi:Nautical",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"block (case with one or more sheaves/pulleys)"
],
"id": "en-ploki-fi-noun-bhoVuoJ8",
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"block",
"block"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) block (case with one or more sheaves/pulleys)"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈploki/"
},
{
"ipa": "[ˈplo̞k̟i]"
},
{
"rhymes": "-oki"
}
],
"word": "ploki"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "block"
},
"expansion": "Swedish block",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Swedish block.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ploki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ploki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plokittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plokeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "plokeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ploki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ploki",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "plok",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oki",
"Rhymes:Finnish/oki/2 syllables",
"fi:Nautical"
],
"glosses": [
"block (case with one or more sheaves/pulleys)"
],
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"block",
"block"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) block (case with one or more sheaves/pulleys)"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈploki/"
},
{
"ipa": "[ˈplo̞k̟i]"
},
{
"rhymes": "-oki"
}
],
"word": "ploki"
}
Download raw JSONL data for ploki meaning in All languages combined (19.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.